Alabama
Rebecca Bidwell, E. B. Erwin High School, Birmingham

Alaska
Chadwick Frey, Schoenbar Middle School, Ketchikan

Arizona
Nancie Lindblom, Skyline High School, Mesa

Arkansas
Scott Shaddox, Omaha High School, Omaha

California
Valerie Ziegler, Lincoln High School, San Francisco

Colorado
Kurt Knierim, Rocky Mountain High School, Fort Collins

Connecticut
Jean Golicz, Glastonbury High School, Glastonbury

Delaware
Barbara Markham, Padua Academy, Wilmington

District of Columbia
Carlton Ackerman, School Without Walls

Florida
Tom Glaser, Mater Academy Middle/High School, Hialeah Gardens

Georgia
Janet Barger, North Forsyth High School, Cumming

Hawaii
Wendi Vincent, Sacred Hearts Academy, Honolulu

Idaho
Jean Chantrill, North Fremont Junior/Senior High School, Ashton

Illinois
Christine Adrian, Jefferson Middle School, Champaign

Indiana
Greg Lewis, Columbus East High School, Columbus

Iowa
Brian Connick, Algona Community High School, Algona

Kansas
Nathan McAlister, Royal Valley Middle School, Mayetta**

Kentucky
Ashley Adkins, Paducah Tilghman High School, Paducah

Louisiana
Nicole Hall-Mitchell, Destrehan High School, Destrehan

Maine
Della Martin, Blue Hill Consolidated School, Blue Hill

Maryland
Joseph Anderson, George Washington Carver Center for Arts and Technology, Towson

Massachusetts
Kelley Brown, Easthampton High School, Easthampton

Michigan
James Cameron, Saline High School, Saline

Minnesota
Tom Hilgren, Chatfield Public Schools, Chatfield

Mississippi
Julie Heintz, Mississippi School of Mathematics and Science, Columbus

Missouri
Angelia Moore, Oakville Senior High School, St. Louis

Montana
Derek Strahn, Bozeman High School, Bozeman

Nebraska
Lindsay Behne, Bryan High School, Omaha

Nevada
Everett Shropshire, Virginia City High School, Virginia City

New Hampshire
Mark Bingham, Prospect Mountain High School, Alton

New Jersey
Yvonne Beatrice, Mahwah High School, Mahwah

New Mexico
Nikolina Keyes, San Andres High School, Mesilla

New York
William Carpluk, Patchogue-Medford High School, Medford

North Carolina
Scott Culclasure, American Hebrew Academy, Greensboro

Ohio
Paul LaRue, Washington High School, Washington Court House

Oklahoma
Jennifer Seal, Putnam City North High School, Oklahoma City

Oregon
Marsha Klosterman, Siuslaw Middle School, Florence

Pennsylvania
Marc Brasof, Constitution High School, Philadelphia

Rhode Island
Gracieta Small, Lincoln High School, Lincoln

South Carolina
Jeffrey Eargle, Mid-Carolina High School, Prosperity

South Dakota
Rebecca Kelley, Washington High School, Sioux Falls

Tennessee
Mark Scott, East High School, Memphis

Texas
Gwen Cash, Clear Creek High School, League City

Utah
Debra Cline, Granite Peaks Alternative High School, Salt Lake City

Vermont
John Peterson, Rutland High School, Rutland

Virginia
James Percoco, West Springfield High School, Springfield

Washington State
Doug Perry, Gig Harbor High School, Gig Harbor

West Virginia
James Wendt, Nitro High School, Nitro

Wisconsin
Christine Kadonsky, Wausau West High School, Wausau

Wyoming
Sally O'Brien, Kelly Walsh High School, Casper

Department of Defense Education Activity
Gregory Jacobs, Rota High School, Rota Naval Station, Spain

US Territories
Rodney A. Pama, Luis P. Untalan Middle School, Barrigada, Guam

**National Winner

Add comment

Login or register to post comments