Alabama 
Diane Blocker, Huntsville High School, Huntsville

Alaska
Stephanie Thornton, Anchorage School District, Anchorage

Arizona 
Gina Bedene, Mountain Ridge High School, Phoenix

Arkansas 
Billie J. Handly, Star City High School, Star City

California
Kirk S. Goddard, Jacoby Creek School, McKinleyville

Colorado 
Frank E. Deserino, South High School, Denver

Connecticut 
Tracey Wilson, Conard High School, West Hartford

Delaware 
Robert J. Lingenfelter, Skyline Middle School, Wilmington

District of Columbia
Cosby Hunt, Columbia Heights Education Center

Florida
Delia Chacon, Oak Ridge High School, Orlando

Hawaii
Cynthia Tong, Mililani High School, Mililani

Idaho 
Douglas P. StanWiens, Timberline High School, Boise

Illinois
Cynthia Lightle, Maud Griggsville-Perry CUSD #4, Griggsville

Indiana
Tom Haywood, Indian Creek Middle School, Trafalgar

Iowa 
Gina Hanna, Prairie Central Springs Middle School, Nora Springs

Kansas
Timothy J. Warsnak, USD 440 Halstead-Bentley, Halstead

Kentucky
Keely C. J. Green, North Oldham Middle School, Goshen

Louisiana
Jennifer Johnson-Velasquez, Trinity Episcopal School, New Orleans

Maine
Diana Dionne-Morang, Gardiner Regional Middle School, Gardiner

Maryland 
Thomas Acampora, Baltimore Talent Development High School, Baltimore

Massachusetts 
David B. Mitchell, Masconomet Regional High School, Topsfield**  

Michigan 
Karen Lessenberry, Wylie E. Groves High School, Beverly Hills

Minnesota 
Jerry L. Benson, Luverne Middle/High School, Luverne

Mississippi
Charles M. Yarborough, Mississippi School for Mathematics and Science, Columbus

Missouri
Terence M. Verstraete, Webster Groves High School, Webster Groves

Nebraska
James Bates, Wilber-Clatonia High School, Wilber

Nevada
Jeffrey A. Hinton, Sierra Vista High School, Las Vegas

New Hampshire
Caroline E. Storrs, Cornish School, Cornish

New Jersey
Glenn Healy, Marlboro Memorial Middle School, Morganville

New York
Henry Dircks, W. C. Mepham High School, Bellmore

North Carolina
Thomas D. Perry, South Caldwell High School, Hudson

North Dakota
Keith W. Thompson, A. L. Hagen High School, Dickinson

Oklahoma
Ann Kennedy, Southeast High School, Oklahoma City

Oregon
Ernest L. Sowards, William Lord High School, Woodburn

Pennsylvania
Mark Wallace, Gateway High School, Monroeville

Rhode Island
Teresa Murray, Winman Junior High School, Providence

South Carolina
Perry McLeod, Richland Northeast High School, Columbia

South Dakota
Stephanie Kaufman, Sturgis Brown High School, Sturgis

Tennessee
Henry Camp, Sequatchie County High School, Dunlap

Texas
Helen Bradley, Nimitz High School, Irving

Utah
Steven Miller, Kearns High School, West Jordan

Vermont
Craig W. Willey, Mill River Union High School, North Clarendon

Virginia
Candace Schafer-Southard, Warhill High School, Warhill

Washington 
Mary Elizabeth Gottschalk, Assumption Catholic School, Bellingham

West Virginia 
Stanley Ray Duncan, Summers County High School, Hinton

Wisconsin
John DeRose, Whitefish Bay High School, Whitefish Bay

Wyoming
Sheila M. Munger, Newcastle Middle School, Newcastle

Department of Defense Education Agency
Patricia Robblee, Lejeune High School, Camp Lejeune

**National Winner